دریافت(تحقیق درمورد اصلاح نژاد دام )

تحقیق درمورد اصلاح نژاد دام |1582191|ej|تحقیق درمورد اصلاح نژاد دام ,اصلاح نژاد دام,دانلود تحقیق درمورد اصلاح نژاد دام ,اصلاح,نژاد,دام
این فایل درباره ی تحقیق درمورد اصلاح نژاد دام می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 6 صفحه

قسمتی از متن .doc :

اصلاح نژاد دام

اصلاح دام علمی است که در جهت بالا بردن ظرفیت ژنتیکی دامها کار می کند و کیفیت تولید دامها را با نیاز جامعه در زمان حال و آینده تطبیق می دهد.

علم اصلاح نژاد دام بدون فراهم آوردن زمینهء کافی از نظر بهداشت ، تغذیه و مدیریت عملاٌ بدون استفاده است.

ظرفیت تولید دام از دو چیز تشکیل شده است 1- وجود ژن لازم برای تولید در دام 2- محیط مناسب

در اصلاح دام ما سعی در تهیه ترکیبی از ژنها داریم که میزان تولید را بالا ببرد در این رابطه احتیاج به غذای خوب برای دام داریم .لذا در درجه اول برای اصلاح دام باید محیط فراهم شود ودر این محیط مناسب کار روی ژن برای تولید بیشتر انجام می گیرد.

برای بالا بردن ظرفیت تولید در اصلاح دام باید با موارد زیر اشنا شویم.

1- ژنتیک : در این رابطه ترکیبی از ژنهای بدن دام را بدانیم . ژنهای نامطلوب را حذف و ژنهای مطلوب را در دام بالا ببریم .

2- آمار : که حتی از علم ژنتیک هم مهمتر است . بررسی ما بر روی چندین جفت ژن است و روی تک تک افراد نمی باشد که با قوانین آماری سروکار داریم بنابراین دانستن علم آمار ضروری می باشد.

3- فیزیولوژی : ( فیزیولوژی تولید و مثل )

با کم کردن فاصله زایش ، بالا بردن درصد زایش و کم شدن تعداد مرگ و میر میتوانیم دام بیشتری داشته باشیم . برای این کار باید علم فیزیولوژی را بدانیم . ما فاصله زایش را بخاطر کم شدن فاصله ژنها در رابطه با انتقال کم می کنیم که با کم شدن این فاصله زودتر به نسل بعد می رسیم در نتیجه نتاج بهتر در زمان کوتاهتری بدست می آید.

در اصلاح دام ابتدا افرادی انتخاب می شوند که یک مقداری از بقیه بهترند لذا در وهله اول کار اصلاح روی فرد است. پس هرچه مواد اولیه ( افراد ) بیشتر باشد می توانیم فرد بهتری را انتخاب کنیم . ماده اولیه ما دام درتعداد زیاد است. ( تعتداد فرزندان بیشتر ، کار اصلاح دام بهتر )در اصلاح نژاد دام، هدف بالا بردن تولید یک گله مطرح است نه یک راس گاو، هدف نهایی اصلاح کل گله است .

در کار اصلاح دام با صفات کمی سر و کار داریم از اختصاصات آنها این استکه چندین ژن آن را کنترل میکند .مثلاٌ یک جفت ژن ، صفت شیرواری را کنترل نمی کند .

در اصلاح دام تاثیر متقابل ژنها بر روی هم در حالت عدم غلبه و ماوراء غلبه اهمیت ویژه ای دارد.

حالات غلبه : 1- کامل 2- نا کامل 3 – عدم غلبه 4 – غلبهء ماورائی

aa × AA

|

Aa

|

aa 2Aa AA

ارزش فنوتیپی Aa با AA برابر است زیرا از نظر ظاهری Aa همان شکل AA را نشان می دهد.یعنی یک ژن A به اندازه دو ژن A برای ما اهمیت دارند وهمان کار را انجام میدهند.

** در غلبه کامل AA همان Aa است و این دو یک جور بروز می کنند بنابراین در اصلاح نژاد دام ، خالص کردن معنی چندانی ندارد. در دورگ گیریها استفاده میشود.

** در غلبه ناکامل فرد ناخالص Aa از لحاظ فنوتیپی بالاتر از میانگین دو فرد خالص قرار می گیرد ولی به فرد خالص غلبه نمی رسد.

** در حالت عدم غلبه ، ژنی بر دیگری غلبه نکرده و هر ژن کار خودش را انجام میدهد. در این حالت فرد ناخالص در وسط ( میانگین ) دو فرد خالص قرار می گیرد ( AB در گروه خونی انسان )

** در غلبه ماورائی فنوتیپی بالاتر از فرد خالص از خود نشان می دهد. در اصلاح نژاد دام در دورگ گیریها از این خاصیت استفاده میشود. اینها هتروزیس بوجود می آورند.

* ما در اصلاح دام بیشتر با صفات کمی سروکار داریم که ارزش اقتصادی دارند. صفات کمی صفاتی هستند که افراد دارنده آن را نمی توان به گروه های مجزا تقسیم کرد بلکه میتوان صفت را در افراد اندازه گیری کرد بنابراین در این نوع صفات با انواع سروکار نداریم بلکه با کمیت ها سروکار داریم. به صفات کمی صفات پلی ژن گویند چون چندین ژن آنها را کنترل می کند.

* هر صفتی بوسیله چندین جفت ژن کنترل میشود پس هر ژن اثر عمیقی نمی تواند داشته باشد هر ژن یک مقداری اثر می گذارد.

* محیط بر روی بروز صفت کاملاٌ مؤثر است و می تواند به اندازهء یک یا چند تا از این ژنها به صفت بیفزاید و یا بکاهد

*** از نظر اصلاح نژاد دام دانستن اینکه یک صفت را چندین ژن کنترل می کند مهم نیست و تاثیری در وضع اصلاح ندارد زیرا محیط میتواند تغییر بوجود آورد. در اصلاح نژاد دام مهم این است که یک صفت چه اندازه به ارث میرسد.

قانون هاردی و انبرگ : در یک جمیعت با جفت گیری تصادفی ودر غیاب عوامل تغییر دهنده فراوانی ژنها ( انتخاب ، مهاجرت ، جهش ، شانس ) فروانی ژنها در این جمیعت همیشه ثابت است.

بر اثر عواملی ممکن است ژنها در والدین بهم بخورد ولی فراوانی ژنوتیپها به هم نمی خورد.

در اصلاح نژاد هدف تغییر فراوانی ژنهاست باید قانون هاردی وانبرگ را بهم بزنیم . فراوانی ژنها را از نسلی به نسل بعد بهم بزنیم و با جفت گیری غیر تصادفی ، انتخاب ویا متاسیون و شانس، فراوانی ژنها را بهم می زنیم .

کار اصلاح دام شامل: { 1- انتخاب 2- مهاجرت3- متاسیون 4- شانس 5- جفت گیری غیرتصادفی }

ایرشایر: ایرشایر آخرین نژاد اصلاح شده است. آب وهوا در منطقه ایر در زمان زیادی از سال سرد و نمناک است. گاوهای ایرشایر در طی روند اصلاح نژاد خود به دلیل عدم حاصلخیزی زمینهای منطقه ،مطالب دیگر:
🔗مروري بر زيبايي شناسي در آثار سلطان محمد ، هنرمند نقاشٍ مكتب تبريز 2🔗بررسي زندگينامه کلبرگ و رشد شخصيت از نظر او و نگاهي بر نظريه تحول اخلاقي كلبرگ و مقايسه ديدگاه🔗بررسي مرمت و مباني نظري آن و مروري بر معماري ايران و جهان و قبل از اسلام🔗بررسي روستا و توسعه و اقتصاد روستايي و بررسي رويکردهاي اقتصادي، اجتماعي فرهنگي🔗بررسي معماري در دوره رنسانس و سبکها و آثار معروف اين دوره🔗بررسي معماري دوره ساساني و آثار اين دوره🔗بررسي طرح کارآفريني توليد نخ متوسط تا ضخيم و شرح فرآيند و ملزومات و برآورد هزينه آن🔗بررسي سبک معماري باروک و جايگاه آن در معماري کشورهاي مختل🔗بررسي سيک معماري خراساني و آذري و تاريخ آن و مروري بر جاذبه هاي تاريخي و معماري استان گلستان🔗بررسي بررسي ويژگي‌هاي معماري ديكانستراكشن (Deconstruction) و فولدينگ (folding) و فلسفه و مقايسه🔗بررسي معماري و پيکرتراشي و هنر تاريخي بين النهرين و مروري بر بنا و آثار اين منطقه🔗بررسي معماري فلسفي شرق دور و مروري بر ديوار چين و ساخت و نگهداري و سابقه فرهنگي آن🔗بررسي بناي زيگورات و تاريخ و معماري آن🔗بررسي مسجد جامع اصفهان و تاريخ و معماري و ارزش بناي آن🔗بررسي معماري مجازي (با کامپيوتر) و نمونه طراحهاي اين معماري🔗بررسي معماري فضاي سبز برون و درون شهر و گونه‌شناسي كاربري و گياهي و عناصر آن و مروري بر معماري🔗بررسي ويژگي هاي بافت شهري و روستايي و معماري مناطق کوهستاني و سرد و مروري بر روستاهاي کندوان و ا🔗بررسي و شناخت پيدايش و سير تحول و ويژگي هاي مسكن و مروري بر اجزاي ساختمان و ابزار موردنياز🔗بررسي کاروانسراها و انواع و معماري آنها🔗بررسي معماري سوئيس و نقش معماران معروف و مکاتب مختلف بر آن و مروري بر مدرن و لوكارنو و گوتيک در🔗بررسي نقش نور در معماري و فضاهاي داخلي و شهري و مسجدها🔗بررسي عقايد و مفاهيم زرتشت و نگاه زرتشت به مرگ و زندگي پس از آن و مروري بر آيين مانوي و عقايد و🔗بررسي مقام انساني و حقوق زن از نظر قرآن و اسلام🔗بررسي حجاب و فلسفه و حدود شرعي و انواع آن و مروري بر آيات و روايات مربوطه🔗مروري بر مفاهيم بنيادي فضا و زمان در فيزيک و بررسي انها در زمان اسطوره‌اي و زمان مدرن